-> Warszawa
-> Kraków
-> Wrocław
-> Gdańsk
-> Zakopane
->strona główna
   


KRAKÓW- miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni, dawna stolica Polski i miasto koronacyjne, jest także centralnym ośrodkiem aglomeracji krakowskiej. Leży na obszarze Bramy Krakowskiej,Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.Miasto pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Kraków jest drugim, po Warszawie, największym w kraju rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej,
a także jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych w Polsce. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości polski port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym.
 
POŁOŻENIE KRAKOWA
Kraków jest położony w południowej Polsce, w środkowo-północnej części województwa małopolskiego nad Wisłą; na jego terenie znajdują się ujścia wiślanych dopływów: Białuchy (dolny bieg Prądnika), Rudawy, Dłubni, Drwiny Długiej i Wilgi. Kraków znajduje się w miejscu zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Położenie Krakowa sprawia, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry, czy wypadów do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY KRAKOWA
Od 27 marca 1991 Kraków podzielony jest na 18 dzielnic.W Krakowie nazwy dzielnic pochodzą w większości od nazw miast, wsi, jurydyk, folwarków, osad itp.
Dzielnice Krakowa.

ŚRODOWISKO NATURALNE
Wydłużoną równoleżnikowo oś miasta stanowi dolina Wisły. Sieć rzeczną tworzy Wisła, jej prawy dopływ Wilga oraz dopływy lewe: Rudawa, Białucha, Dłubnia, Sanka i inne.

Panorama Krakowa nocą.

KLIMAT
Rekord ciepła: +38,4 °C (30 czerwca 1833)
Rekord zimna: -32,7 °C (10 lutego 1929)
Rekord opadów: 313 mm (lipiec 1903)

Smok Wawelski w Krakowie.

PRZYRODA
W Krakowie znajdują się 43 parki, które łącznie zajmują ok. 397 ha co stanowi nieco ponad 1% całkowitej powierzchni miasta.W Krakowie znajduje się 5 rezerwatów przyrody.Na obszarze miasta Krakowa znajdują się niewielkie zielone obszary wchodzące w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Zespół ten zajmuje się ochroną terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej m.in. fragmenty parku Bielańsko-Tynieckiego, Tenczyńskiego oraz Dolinek Krakowskich.Rzeki, ich doliny oraz zbiorniki wodne to jedne z najciekawszych z przyrodniczego punktu widzenia miejsc w Krakowie.
W południowej części stoków wzgórz wapiennych oferują one warunki do rozwoju roślinności ciepłolubnej.
Las Wolski w Krakowie.

UZDROWISKA
Na terenie Krakowa znajdują się 2 uzdrowiska (w obu znajdują się parki):
-> W Swoszowicach – na jego terenie znajdują się dwa źródła wody leczniczej Zdrój Główny i Napoleon, które dostarczają
unikatowych wód mineralnych bogatych w anion siarczanowy, anion wodorowęglanowy, kation wapniowy, kation magnezowy.
Zawartość siarki w wodach klasyfikuje Swoszowice na 5. miejscu na świecie, a 4. w Europie.
W uzdrowisku leczy się także schorzenia reumatyczne za pomocą kąpieli z wykorzystaniem wód siarczanych i borowiny.
-> W uzdrowisku Mateczny wykonywane są zabiegi odnowy biologicznej, balneologii.

Uzdrowisko Mateczny w Krakowie.

DO GÓRY